Ашваганда – це рослина, яка має дуже цікаву назву, і одразу ж асоціюється з Азією. І дивуватися тут немає чому, адже вона займає почесне місце в аюрведичній медицині. А принцип цієї медицини полягає в гармонізації фізичного та ментального тіла. Сама ж Ашваганда являється уособленням цього принципу! Здавна індійські цілителі називали цю рослину «королева сну», а сьогодні продукція, в складі якої є Ашваганда, має значний вплив на психічне здоров’я людини, та й не тільки. Але про все по черзі.

Зазвичай вона виглядає як невисокий багаторічний кущ, хоча в сприятливих умовах може виростати до 2,5 метра у висоту. Ця рослина є близьким родичем відомого фізалісу, адже належить до родини Пасльонових. У природному середовищі її можна знайти в тропіках і субтропіках Азії, зокрема в Індії, Пакистані та на острові Цейлон (нині Шрі-Ланка). Сьогодні вона поширена і в інших теплих регіонах світу, зокрема в Північній Африці та Середземномор’ї.

Про цілющі властивості Ашваганди відомо аюрведичній медицині вже понад дві тисячі років. Її високо цінували ще лікарі Стародавнього Єгипту та Месопотамії. У Середньовіччі Ашваганда увійшла до переліку лікарських рослин у європейських травниках, про що свідчать згадки в медичних трактатах, яким понад тисячу років.

Що відомо про Ашваганду в народній медицині?

Латинська назва Ашваганди – Withania Somnifera, що в перекладі означає: «Вітанія снодійна». Ще здавна люди помітили, що чаї на основі цієї рослини мають заспокійливий та розслаблюючий ефект, а також викликають легку сонливість. На відміну від багатьох синтетичних снодійних, Ашваганда діє дуже м’яко та природно, немов лагідна колискова. Сучасною мовою її можна назвати чудовим засобом для релаксації та боротьби зі стресом.

В аюрведичній медицині Ашваганду використовували для підтримки виснажених пацієнтів – після перенесених важких хвороб, фізичного чи розумового перенапруження. Вважалося, що корінь цієї рослини здатний наситити організм особливою життєвою енергією. Сьогодні можна сказати, що стародавні лікарі цінували її за різні властивості. Це:

  • Імуномодулятор.
  • Природний тонік.
  • Потужний адаптоген.
  • Ефективний ноотроп, що покращує пам’ять, когнітивні здібності та розумову діяльність.

В аюрведі є основний принцип: «Здоровий дух – запорука здорового тіла». Ашваганду застосовували для зменшення болю, зняття запалень у суглобах, підтримки серцево-судинної системи.

Окрім цього, рослину високо цінували за її властивості як природного афродизіаку. Її корінь та плоди підвищували лібідо як у чоловіків, так і у жінок. У тантричних практиках корінь використовували в сексуальних ритуалах, адже він сприяв покращенню репродуктивних функцій, лікуванню імпотенції та розладів менструального циклу.

Біохімічний склад Ашваганди

Препарати з даною рослиною надають широкі терапевтичні можливості. Щоб дізнатися про це більше, фармацевти провели різні дослідження складу плодів та кореню Ашваганди. І результати виявились наступними – Ашваганда збагачена:

  • Фітостеринами.
  • Алкалоїдами.
  • Кумаринами.
  • Фенольними кислотами.
  • Ситоіндозідами.
  • Стероїдними лактонами.
  • Сапонінами.

Серед алкалоїдів – ізопеллетиєрин, анаферин, сомніферин та інші.

Саме алкалоїди та кислоти надають заспокійливий на снодійний ефект. І той, хто вже знайомий з Мухомором королівським, може згадати, що подібний ефект має й цей гриб.

Стероїдні лактони, серед яких вітаноліди та ситоіндозіди, забезпечують імуномодулюючі властивості цієї рослини. Протизапальні властивості забезпечують вітаноліди.

І варто зазначити, що хімічний склад Ашваганди до кінця не завершений, і різні медичні центри світу до сьогодні працюють над цим.

Що можна відчути під час вживання продуктів з Ашвагандою

«Лісовик» пропонує дві форми, в яких міститься Ашваганда: мелений корінь та вегетаріанські капсули з меленим коренем.

Якщо ви обираєте вживання Ашваганди з метою профілактики, то це гарний спосіб зміцнити імунітет та сповільнити процеси старіння. Ви помітите, що збільшується сила сексуального потягу, а мозок працює швидше, чіткіше та продуктивніше. Та й взагалі з’являється більше енергії в усіх напрямах!

Також ці продукти будуть корисними для організму, якщо потрібно відновити режим сну. Вони сприяють покращенню настрою, зменшенню тривожності та глибокій релаксації.

Крім того, вживаючи продукти з Ашвагандою, можна відчути:

  • Посилення енергії та підвищення сил.
  • Зміцнення імунної системи та стійкість організму до різних захворювань.
  • Підтримка репродуктивного здоров’я.

Як доповнення до основного лікування, Ашваганду використовують при хронічній дизентерії, кандидозі та окремих паразитарних інвазіях, а також для підтримки функціонування серцево-судинної системи. Завдяки своїм протизапальним властивостям вона допомагає зменшити прояви артриту та ревматизму.

Як і коли вживати Ашваганду

На упаковці продукту зазвичай вказано рекомендації щодо дозування та схеми прийому. У середньому денна доза складає 2 г. Наприклад, у меленій формі саме таку кількість рекомендує «Лісовик». Якщо планується використання капсул по 0,5 грам, слід приймати 4 капсули на день.

Рекомендовано ділити денну дозу на два прийоми: вранці та ввечері, запиваючи теплою водою або молоком. Найкраще вживати Ашваганду під час їжі, адже це сприяє кращому засвоєнню активних компонентів.

Через седативний ефект рослини час прийому може залежати від ваших потреб:

  • Якщо відчуваєте нервове напруження або тривогу, приймайте Ашваганду вранці чи вдень як заспокійливе.
  • Якщо вас турбують порушення сну, ідеальний час прийому – під час вечері, тобто перед сном, щоб швидше заснути.

Дозування та режим прийому можуть змінюватися за рекомендацією лікаря.

Альтернативні способи вживання

Традиційна медицина пропонує й інші варіанти використання Ашваганди. Наприклад, у Японії популярний чай із цієї рослини. Для його приготування достатньо 1 чайну ложку порошку залити склянкою окропу, настояти 5 хвилин, процідити та трохи охолодити перед вживанням.

Тривалість курсу

Не слід очікувати миттєвих результатів, особливо у випадках порушення сну. Важливішою за дозу є регулярність прийому. Для досягнення стійкого ефекту іноді потрібен місяць, хоча все залежить від індивідуальних особливостей організму. Безперервний курс може тривати до трьох місяців.

Протипоказання

Як і більшість рослинних засобів, Ашваганда має певні обмеження. Її не рекомендують:

  • Вагітним і жінкам, що годують грудьми.
  • Дітям до 18 років.
  • Людям із підвищеною чутливістю до компонентів.

Обережність слід проявити за наявності виразкової хвороби, захворювань щитоподібної залози чи інших серйозних хронічних недуг. У таких випадках обов’язково консультуйтеся з лікарем перед початком прийому. І важливо пам’ятати, що при вживанні будь-якого продукту потрібно дотримуватися рекомендацій, вказаних виробником, та не перевищувати дозу!